První dny


Před vlastní cestou pro štěně wheatena jste si doma vše jistě dobře připravili. Misky mají své místo, psí pelíšky jsou rozmístěny na vhodných místech a základní potřeby pro běžnou denní péči jsou také přichystány. Jak budou probíhat první dny s novým členem rodiny, jak se na ně připravit a na co nezapomenout?

Po příjezdu domů bude štěně jistě unavené a bude si chtít odpočinout, ukažte mu misku s vodou a jeho pelíšek a nechte ho prospat. Během prvních dní je vhodné, aby si někdo z rodiny vzal volno a štěněti ukázal jeho nový domov a pomohl mu rychle přivyknout na nové prostředí.

Během prvních dní dodržujte krmný režim, který mělo štěně u chovatele, krmte stejným krmivem a ve stejnou dobu. Teprve později můžete pomalu přizpůsobovat psa vašemu rodinnému časovému plánu. Stejné je to i se značkou krmiva. Pokud ji chcete změnit, udělejte to postupně, během několika dní.

Většina štěňat potřebuje vykonat svoji potřebu vždy po jídle a také po probuzení. Ideální je, pokud štěně chytnete a ihned odnesete ven. Malé štěně může být od chovatele naučeno venčit se na novinách. Zpočátku mu je ponecháme, ale snažíme se je odstranit co nejdříve a štěně nosíme ven. Po vyprázdnění štěně velmi pochvalte, můžete mu dát i nějakou malou odměnu. Čistotnost je individuální záležitost, každý pejsek se ji naučí za jinak dlouhou dobu. Nakonec ale k čistotě doma dospějí všichni, nemusíte se obávat, když bude vaše štěně pomalejší.

Podle započaté vakcinace u chovatele je nutno v doporučeném termínu navštívit ambulanci veterinárního lékaře, aby očkování dokončil. Počítejte s tím, že návštěv bude zpočátku několik, dokud nebude vakcinační schéma úplné. Potom stačí většinou opakovat očkování jednou za rok.

Již malé štěně je nutno naučit chování k jiným psům. Dříve byl zastáván názor, že pokud není štěně dostatečně proočkováno, tak s ním nelze chodit ven. Dnes se naopak prokazuje pravdivost teorie, že čím méně bude mít štěně sociálních kontaktů, tím je pravděpodobnější jeho problémový vztah k ostatním psům. Od první chvíle, co si malé štěně přivezete domů s ním tedy choďte ven mezi jiné psy.

Je samozřejmě nutné, aby to byli psi prověření, neagresivní, normálně reagující na ostatní psy. Je také vhodné vyhledat v okolí kynologická cvičiště a přihlásit se do hodin her pro štěňata. Mladí psi si získávají sociální kontakty a učí se s ostatními psy komunikovat. Při hře se naučí se vzájemně respektovat a neubližovat si. Jenom takto vám z Vašeho wheatena vyroste příjemný společník, kterého můžete nechat volně se pohybovat s jinými psy.

To samé platí o ruchu, který je v normálním životě běžný. Štěně je vhodné vystavit hluku z dopravy, ukázat mu dopravní prostředky, vozit ho v autě. Štěně po dobré socializaci u chovatele nebude mít v běžném provozu potíže. Pokud bude přeci jen nejisté z některých situací, tak ho neutěšujeme, ale naopak děláme, že se nic neděje. Pejsek se potom cítí v bezpečí, když vidí, že my se tváříme jako by nic. Opět zde platí to, že čím více rozdílných situací štěně pozná jako malé, tím lépe pro celý jeho život. Doma se štěněti samozřejmě také věnujte, učte ho pomocí pochval a rázných odmítnutí meze, které bude v naší domácí smečce mít. Žádoucí činnosti chvalte.

Wheaten je velmi kontaktní plemeno a pro pochvalu svého pána se míní přetrhnout. Pokud štěně naopak dělá něco, co se nám nelíbí rázně mu to sdělte, nejlépe povelem fuj a jeho činnost přerušte. Nikdy nenechejte štěně kousat do Vašich rukou, ani pokud jde o hru. Vždy a všichni členové rodiny dodržujte dané povely a za každých okolností se chovejte ke štěněti stejně. Pokud jeden něco zakáže, nemůže to druhý povolit.

Venku dávejte pozor, aby vám štěně neuteklo, trénujte přivolání. Odměňujte pamlskem a vydatnou pochvalou. Pejsek musí pochopit, že se mu vyplatí na zavolání přijít. Je to snad jediný cvik, který je nutno trénovat od samého začátku. Doslova na jeho přesném a okamžitém splnění může záviset život Vašeho wheatena.

Jinak se zabývejte spíše výchovou než výcvikem štěněte. Štěně musí pochopit chod Vaší domácnosti, její režim, svoji pozici mezi lidmi, naučit se čistotě a teprve potom stačí ho učit sednout a jiné cviky.

První dny se štěnětem Vám jistě usnadní Váš chovatel dobře míněnými radami. Čím více uděláte první dny wheatenovi pestřejší, tím pohodlnější bude jeho i váš společný život.

Komentář
Já a můj první pes - wheaten 12.12.2005 Jaroslava Kancírová
 
© Wheaten Times 2006